अचानक पृथ्वी घुम्न छाडयो भने के हुन्छ ? थाहा पाउनुहोस् डरलाग्दो कुरा

समाचार

काठमाडौं, २५ माघ – हाम्रो पृथ्वी आफ्नो कक्षमा घुम्छ, जसको कारण दिन र रात हुन्छ। यसले हाम्रो ग्रहमा जीवन फस्टाउन मद्दत गर्दछ। यो परिक्रमाले पृथ्वीको गुरुत्वाकर्षण बललाई पनि असर गर्छ र समुद्री धारादेखि वायुमण्डलीय परिसंचरण ढाँचासम्म सबै कुरालाई आकार दिन्छ।

यदि हाम्रो ग्रह एक सेकेन्डको लागि पनि आफ्नो अक्षमा घुम्न रोक्छ भने के हुन्छ ? यो एक काल्पनिक प्रश्न हो, जसमा वैज्ञानिकहरूले धेरै पटक कुरा गरेका छन्। यसै विषयमा हलिउड फिल्म ‘द कोर’ पनि बनेको छ । यदि पृथ्वीको परिक्रमा रोकियो भने यो हाम्रो लागि कत्ति पनि राम्रो हुनेछैन । फिल्म ‘द कोर’ मा पृथ्वीको भित्री भाग अज्ञात बलका कारण सुस्त हुँदै गएको देखाइएको छ । जसका कारण आम मानिसले पनि फिल्ममा अचानक चरा झर्ने र मर्ने जस्ता अनौठो कुरा देख्न थाल्छन् ।

यस प्रश्नको जवाफ स्मिथसोनियन म्यागजिनमा लेखिएको छ कि यदि पृथ्वीको परिक्रमा रोकियो भने यो हाम्रो ग्रहको लागि विनाशकारी हुनेछ। सो म्यागेजिनका अनुसार भूमध्य रेखामा पृथ्वीको परिक्रमा सबैभन्दा छिटो हुन्छ। त्यो लगभग एक हजार माइल प्रति घण्टा हो। यदि यो गति अचानक रोकियो भने, चट्टान र महासागरहरू हल्लिएर भूकम्प र सुनामी निम्त्याउने छन्।

यति मात्र होइन, मानिसहरूले पृथ्वीको चुम्बकीय क्षेत्रको असंवेदनशीलता पनि महसुस गर्न सक्छन्। रोटेशन रोक्दा केहि पनि सुरक्षित हुनेछैन। रूखहरू जराबाट उखेलिने छन्।एस्ट्रोफिजिस्ट नील डिग्रास टायसनले पनि एक कार्यक्रममा यसबारे कुरा गरेका थिए । उनले भनेका थिए, यदि यस्तो भयो भने पृथ्वीका सबै मानिस मारिने छन् । मानिसहरू झ्यालबाट बाहिर उड्नेछन्। त्यो पृथ्वीको लागि नराम्रो दिन हुनेछ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *