सैनिक चेकपोष्ट नजिकै गैंडा मार्न सफल भए तस्कर

समाचार

काठमाडौं । कात्तिक २२ गते चितवन राष्ट्रिय निकुञ्जका प्रमुख संरक्षण अधिकृत डिलबहादुर पुर्जा पुनले चाडपर्वमा हुन सक्ने चोरी सिकारी रोक्न कडा सुरक्षा व्यवस्था मिलाएको दावी गरे ।

प्रमुख संरक्षण अधिकृत पुनले सञ्चारमाध्यममा चाडपर्व लक्षित कडा सुरक्षा योजना लागु गरेको बताइरहँदाको बखत निकुञ्जभित्र तस्करहरुले गैंडालाई धराप थापेर मारेको पुष्टि भएको छ ।

अझै गम्भीर कुरा त के छ भने, निकुञ्जको सुरक्षा पोष्टबाट ३ किलोमिटर नजिकै तस्करहरुले कयौं दिन लगाएर खाडल खन्ने र गैंडा मार्ने काम गर्दासमेत निकुञ्ज र सेनाले पत्तो पाएन ।

निकुञ्जको पूर्वी सेक्टर सौराहा अन्तर्गत चपरचुली सुरक्षा पोष्टबाट नजिकै तस्करले खनेका एक सय मिटर दूरीका दुईवटा खाडलमा विभत्स तरिकाले गैंडा मरेको दृश्यहरु देखिन्छ । निकुञ्जको हात्तीसहितको सुरक्षा गस्ती टिमले दुई गैंडा मारेको अवस्थामा भेटेको थियो ।

चुरेको फेदीको अनकन्टार जंगलमा तस्करहरुले १८ वर्ष र ६ वर्षको पोथी गैंडा मारेर खाग र खुर लिएर गएका छन् । १८ वर्षको गैंडा १० दिन अगाडि र बच्चा ४ दिन अगाडि मात्रै मारेको अनुमान छ । उनीहरु माउ बच्चा हुन सक्ने आशंका छ ।

ठूलो गैंडा खाडलको तल्लो भागमा मुख जोतिएर मुन्टो भाँचिएर मरेको र सानो गैंडा कुनै वस्तुले आक्रमण गरेर मारेको आंशका छ । गत वर्ष माघमा चितवन निकुञ्जको पश्चिम क्षेत्र नवलपरासी मध्यविन्दु नगरपालिका–२ नारायणी किनारमा तस्करले करेन्ट लगाएर दुईवटा गैंडा मारेर खाग काटेका थिए ।

गैंडा मारेर खाग कारोबार गर्नेहरुलाई निकुञ्जले पक्राउसमेत गरेर थुनामा पठाइएको छ ।

यसपटक तस्करहरुले सानो गैंडालाई खाडल खनेर मारेको भेटिएको छ । खाडलमा परेको गैंडाको पिठँयूबाट छालासमेत काटेर माटो दलेर छाडिदिएका छन् । खाग गैंडा कै भएको प्रमाणका लागि छाला लगेको हुन सक्ने अनुमान गरिएको छ । सानो गैंडा मारेको खाडलको १५/२० मिटर पर घोल छ ।

घोल नजिकै तस्करले खाडल खनेर गैंडा मार्नु निकै चुनौतीपूर्ण मानिने निकुञ्जका अधिकारीहरू बताउँछन् । चुरे पहाडको फेदीमा पुरानो तरिका अपनाएर व्यावसायिक तस्करहरूले गैंडा मार्न सफल हुँदा निकुञ्ज प्रशासनले सुइकोसमेत पाउन सकेन ।

निकुञ्जको सुरक्षा खड्कदल गणले गर्दै आएको छ । निकुञ्ज भित्र सेनाका ६७ सुरक्षा पोष्ट छन् । यो पोष्टमा मात्रै झण्डै २० जना सैनिक बस्छन् । तर, सेनाको पोष्ट नजिकै तस्करले खाडल खनेर एउटा गैंडा अन्दाजी १० दिन र अर्को गैंडा ४ दिन अगाडि मार्दासमेत सेनाले थाहा नपाउनु गम्भिर सुरक्षा लापरबाही भएको निकुञ्जका एक पूर्व संरक्षण अधिकृतले अनलाइनखबरलाई बताए ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *